15 stycznia, 2024

Narzędzia telematyczne i systemy zarządzania transportem – Transport Management System (TMS) odgrywają istotną rolę w usprawnianiu operacji i zwiększaniu efektywności przedsiębiorstw w branży TSL. W niniejszym artykule skupimy się na dwóch nowoczesnych rozwiązaniach – TMS Nawigator oraz GBox Inelo, a także przedstawimy, jak ich integracja może skutecznie zoptymalizować zarządzanie flotą i zwiększyć kontrolę transportów.

Jak zwykle uwzględnimy także praktyczne aspekty, oferując wskazówki oraz rady dotyczące wykorzystania TMS Nawigator i GBox Inelo w codziennej pracy. Opiszemy, jak synergia obu narzędzi może skutkować jeszcze większą optymalizacją pracy floty, zwiększając nie tylko efektywność operacyjną, ale również poprawiając konkurencyjność firmy na rynku. Zapraszamy do lektury!

Wprowadzenie do TMS i GBox Inelo: klucz do zarządzania flotą

Zarówno TMS Nawigator, jak i GBox Inelo mają kluczowe znaczenie dla sprawnego działania przedsiębiorstw, ułatwiając efektywne zarządzenie flotą. Funkcje obu narzędzi wzajemnie dopełniają się i odpowiadają na potrzeby, charakterystyczne dla każdego etapu realizacji zleceń transportowych. TMS pełni rolę jako centralne oprogramowanie w siedzibach firm, gdzie kształtowane są decyzje logistyczne i operacyjne. Z kolei GBox Inelo na bieżąco zbiera dane dotyczące pojazdów i pracy kierowców.

Integracja systemów transportowych zdecydowanie podnosi konkurencyjność w branży. Natychmiastowy przepływ informacji między TMS-em a kierowcą (wysyłanie zleceń, wiadomości oraz zdań do urządzenia GBox Assist), współdziała z informacjami zwrotnymi napływającymi w czasie rzeczywistym z pojazdu do Transport Management System (TMS). Dane te obejmują opóźnienia, korki na trasie i inne potencjalne utrudnienia, umożliwiając błyskawiczne podejmowanie kluczowych decyzji operacyjnych.

Takie połączenie usprawnia zarządzanie flotą, a także umożliwia szybkie i elastyczne dostosowywanie się do zmiennych warunków. W efekcie przedsiębiorstwo zyskuje nie tylko zwiększoną kontrolę transportów, ale także przewagę na rynku.

Jak aktualny stan transportów w TMS ułatwia kontrolę floty?

Aktualny stan transportów” w kontekście integracji z GBox Assist pełni funkcję dostępnej online tablicy przedstawiającej obecny stan posiadanej floty. Możemy na niej zobaczyć między innymi takie dane, jak:

 • opóźnienia w realizacji zleceń;
 • trasa aktualnie wykonywanego zlecenia;
 • miejsce docelowe;
 • czas pracy kierowcy jadącego danym pojazdem;
 • liczba kilometrów przejechanych przez dany pojazd w obecnym miesiącu;
 • liczba kilometrów przejechanych przez dany pojazd w poprzednim miesiącu;
 • kwota frachtu, zarobiona przez wybrany pojazd w obecnym miesiącu;
 • kwota frachtu, zarobiona przez wybrany pojazd w poprzednim miesiącu;
 • liczba dni bez zlecenia (w przypadku pojazdów znajdujących się na bazie);
 • aktualna lokalizacja pojazdu;
 • statusy zadań w GBox Assist;
 • najbliższy zaplanowany urlop kierowy, który kieruje wybranym pojazdem;
 • liczba kilometrów do końca bieżącej trasy;
 • aktualny stan paliwa.

To tylko kilka przykładów, pokazujących jak TMS Nawigator i GBox Inelo usprawniają zarządzanie flotą. Powyższe dane mogą być prezentowane na każdym stanowisku w innej formie (np. wyszczególnione za pomocą różnych kolorów) – tablicę można dostosowywać indywidualnie, w zależności od aktualnych potrzeb.

Warto zwrócić uwagę, że prezentowane dane (np. informacje o liczbie kilometrów przejechanych przez konkrety pojazd czy kwoty frachtu zarobione w wybranym okresie) pozwalają na weryfikację bieżącej sytuacji w firmie i sprawdzenie, czy odnotowujemy obecnie wzrost zysków w porównaniu do poprzedniego miesiąca, czy też mamy do czynienia ze spadkiem.

Korzyści z integracji TMS z GBox Inelo dla Twojej firmy

Integracja systemów transportowych przynosi firmom liczne korzyści, znacząco poprawiając dostęp do najważniejszych informacji oraz ich przepływ pomiędzy kierowcą, spedytorem i dyspozytorem. W ramach systemu TMS Nawigator, dyspozytorzy i planiści otrzymują szczegółowy podgląd do danych, które wspomagają zarządzanie flotą, na przykład:

 • pozycja pojazdu;
 • status zlecenia;
 • ETA, czyli szacowany czas przejazdu;
 • alerty – powiadomienia wysyłane w sytuacji opuszczenia przez kierowcę wyznaczonej trasy.

Dodatkowo kierowcy mają możliwość skanowania dokumentów bezpośrednio po zakończeniu operacji załadunku lub rozładunku, co skutkuje natychmiastowym odnotowaniem tych informacji w systemie TMS. Proces ten ma bezpośredni wpływ na szybkość rozliczania zleceń, a w konsekwencji – przyspiesza otrzymanie zapłaty za wykonane przewozy, co stanowi istotny aspekt dla budżetów firm transportowych.

Praktyczne wskazówki wykorzystania TMS i GBox Inelo w codziennej pracy

Optymalizacja pracy floty za pomocą integracji systemów transportowych TMS Nawigator i GBox Inelo przejawia się w codziennej pracy kierowców, dyspozytorów i planistów. Dobrym przykładem jest bardziej efektywna, szybsza komunikacja – wysyłanie zadań do kierowcy z poziomu narzędzi Transport Management System (TMS) oraz raportowanie ich przez kierowcę zapewnia bieżący monitoring pracy, eliminując konieczność wykonywania niepotrzebnych telefonów w celu uzyskania informacji o statusie zlecenia.

Warto także korzystać z funkcjonalności przyspieszających wykonywanie rozliczeń – czyli na przykład wspomniane wcześniej skanowanie dokumentów przez kierowcę, a także rejestrowanie wydatków gotówkowych w GBox Inelo.

Sukcesy firm korzystających z integracji TMS z GBox Inelo

Przedsiębiorstwa korzystające z naszych narzędzi odnotowały zmniejszenie pustych przebiegów, usprawniły komunikację z kierowcami, zminimalizowały nieprawidłowości związane z czasem pracy oraz wyraźnie przyspieszyły procesy operacyjne.

Dodatkowo dzięki naszym rozwiązaniom identyfikacja nieprawidłowości w tankowaniach oraz transakcjach dokonywanych za pomocą kart flotowych stała się znacznie bardziej efektywna. Wszystkie te aspekty przyczyniły się do realnych oszczędności i usprawniły zarządzanie flotą, co stanowi kluczowy element wzmacniający dochodowość firmy w dzisiejszej, silnie konkurencyjnej branży TSL.

Przyszłość zarządzania flotą: rozwój i innowacje w TMS i GBox Inelo

TMS Nawigator oraz GBox Inelo stanowią odpowiedź na ewolucję rynku, oraz najnowsze trendy w transporcie. Nieustannie rozwijamy nasze rozwiązania, dostosowując je do zmieniających się procesów i wyzwań w branży. Pragniemy, aby nasze narzędzia dostarczały klientom satysfakcji w codziennych operacjach. Dążymy do eliminacji zbędnych, czasochłonnych czynności wykonywanych przez pracowników operacyjnych i kierowców, zmierzając do ułatwienia ich pracy i podniesienia efektywności. Swoje systemy dopasowujemy do indywidualnych potrzeb każdej firmy transportowej, z którą współpracujemy.